Bušido - duša Japana
Inazo Nitobe


Japan je među najprosperitetnijim zemljama na svetu. U sopstvenom poimanju Japan povezujemo sa visokom tehnologijom, zanimljivim gedžetima, savršenim redom i poretkom. Međutim, na čemu Japanci temelje svoj napredak? Iznenađujući odgovor ostaviće bez daha sve one koji su zagovornici modernog stila i teze da je sve tradicionalno prevaziđeno i da ga u tom kontekstu treba i posmatrati. Nakon velikog otvaranja u 19. i 20. veku ceo svet se susreo sa kulturom Japana i njenim osobenostima. Borilačke veštine bile su značajan faktor kojim je japanska kultura osvajala svet. Zbog dalekoistočnog porekla, simbolike u terminologiji i pristupu vežbanju, njima je pridavana i pomalo mistična dimenzija. To je još više privlačilo ljude širom sveta da kroče u neku od dvorana za vežbanje zvanih dođo i da krenu putem bavljenja jednim od segmenata japanske kulture do.

Japanske borilačke veštine povezivane su sa posebnim kodeksom ponašanja koji svoje korene ima u japanskoj varijanti onoga što je nama poznato kao viteštvo. Čast je jedna od osobina plemenitog ratnika koji nam je u japanskom primeru predstavljen u liku i delu samuraja. Samuraj je neustrašivi ratnik koji se čvrsto drži svog kodeksa ponašanja. On čak ima obavezu da se svojih moralnih normi pridržava u svakodnevnom životu. Кaže se da je on na svom putu, a taj put zove se bušido - put ratnika (doslovan prevod, iako je značenje dosta složenije).

Beskompromisno držanje svoje pozicije i principijelnost postaće odlika celog japanskog naroda. Zbog toga se s pravom može reći da je bušido, u stvari, duša Japana.

Japanski pisac i diplomata Inazo Nitobe, jedan od visokih funkcionera Lige naroda, upoznaje nas sa principima bušida u knjizi koju je, pomalo sugestivno, nazvao “Bušido - duša Japana”. Pisac nam kroz knjigu predstavlja jedan po jedan segment, od kojih je sazdan put ratnika. Samuraj, kao primer vrhunskog ratnika, mora da stekne mnogo specifičnih osobina na svom istinskom putu. On mora biti čestit i pravedan, hrabar i smeo, ali pun trpeljivosti. Iz njega moraju izbijati iskreno saosećanje sa drugima i čovekoljublje. On svoju čast nikada ne sme da uprlja i ima obavezu da je brani samim životom. Кazna za ukaljanu čast je surova.

Najverniji saputnik ratnika na životnom putu je njegov mač. Drevne legende kažu da istinski znalci, gledajući u nečiji mač, mogu da gledaju i u samu dušu njegovog vlasnika. Zato je ritual kovanja mača posebna ceremonija.

Držeći se čvrsto svoje tradicije, Japanci su uspeli da svoju zemlju podignu doslovno iz pepela. Ako se malo bolje upoznamo sa njihovom tradicijom i načelima koja su utkali u svakodnevni život, to nam nimalo neće biti čudno. Ako pomnije proučimo principe koji čine bušido i uporedimo napredak Japana i njegovo držanje u teškim iskušenjima, lako zaključujemo da je bušido zaista duša Japana. Ovo delo je obavezna literatura za one koji imaju nameru da se detaljnije upoznaju sa ovom divnom i daleko zemljom, njenom kulturom i običajima.

Prilog je preuzet sa:
https://pixabay.com/vectors/angry-culture-fight-history-japan-1294990/